Projekt teatrologów z UŁ otrzymał finansowanie w ramach NPRH

Projekt pt. Cyfrowy atlas polskiego dziedzictwa teatralnego poza krajem otrzymał finansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Kierownikiem projektu jest prof. Karolina Prykowska-Michalak (Katedra Dramatu i Teatru UŁ).

Celem planowanych badań jest dokumentacja działalności teatralnej oraz stworzenie specjalistycznej bazy danych w postaci cyfrowego atlasu polskiego teatru poza krajem. Atlas połączony będzie z Encyklopedią Teatru Polskiego, tak aby był profesjonalnym, interaktywnym narzędziem, pozwalającym na jego stały rozwój. Przedmiotem badań jest dziedzictwo teatralne polskiej emigracji, Polonii i mniejszości narodowej — czyli różne formy spektakli i widowisk, a także polskie organizacje emigracyjne i polonijne oraz działalność teatralna indywidualnych twórców, teatry polskich grup autochtonicznych funkcjonujących na ziemiach etnicznie polskich pozostających współcześnie poza jej obszarem.

Projekt ma istotne znaczenie dla polskiej polityki naukowej i edukacyjnej, gdyż porusza kluczowe dla nauki kwestie: pierwszą jest zauważalna luka w badaniach tj. brak wiedzy (publikacji naukowych) o teatrze obecnych polskich migrantów, czyli o współczesnym dziedzictwie kulturowym, jego rozwoju, postępach. Drugi palący problem naukowy to potrzeba wypracowania nowych metod badawczych, wsparcia polityki kulturalnej w perspektywie zwiększającej się liczby migrantów w Polsce. Trzecim powodem jest potrzeba włączenia w europejski dyskurs naukowy badań o migracjach z Polski

– podkreśla prof. Karolina Prykowska-Michalak, kierownik projektu.

W składzie zespołu badawczego znaleźli się również inni pracownicy Wydziału Filologicznego:

 Okres realizacji projektu wynosi 36 miesiecy, a budżet opiewa na kwotę 545 232 złotych.