Prof. Jerzy Jarniewicz zwycięzcą Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima

4 grudnia na zakończenie Festiwalu Puls Literatury poznaliśmy laureata tegorocznej odsłony Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. Wyróżnienie trafiło do prof. Jerzego Jarniewicza, poety, tłumacza i wykładowcy akademickiego, kierownika Zakładu Literatury i Kultury Brytyjskiej UŁ.

portret profesora

Nagroda od 2013 roku przyznawana jest przez Dom Literatury w Łodzi oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Łódź i nawiązuje do wyróżnienia nadawanego przez Radę Miasta Łodzi w latach 1955-1961. Zgodnie z regulaminem trafia do żyjącej pisarki lub pisarza polskiego w uznaniu za twórczość literacką o wysokich walorach artystycznych, która w istotny sposób podwyższa poziom świadomości wspólnoty społecznej demokratycznego państwa.

To pierwsza od reaktywacji nagroda im. Tuwima dla autora pochodzącego z Łodzi, więc szczególnie dla mnie ważna. Chciałbym ją dedykować wszystkim osobom transpłciowym.

 powiedział laureat po odebraniu statuetki

Przyznane w niedzielę wyróżnienie jest kolejnym dużym osiągnięciem uzyskanym przez prof. Jerzego Jarniewicza w ostatnim czasie. W październiku został laureatem Nagrody Literackiej Nike, o czym pisaliśmy wcześniej.

Fot. Bartosz Kałużny / CP UŁ