Prof. Ewa Kobyłecka-Piwońska laureatką konkursu Uniwersalia 2.1

Prof. UŁ dr hab. Ewa Kobyłecka-Piwońska z Katedry Filologii Hiszpańskiej UŁ została laureatką konkursu Uniwersalia 2.1 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.

Prof. Kobyłecka-Piwońska uzyskała finansowanie na przekład na język angielski i wydanie w wydawnictwie naukowym Peter Lang monografii „Spojrzenia z zewnątrz. Witold Gombrowicz w literaturze argentyńskiej (1970-2017)”. Książka w polskiej wersji ukazała się na  rynku wydawniczym w 2017 roku nakładem Wydawnictwa UŁ.

– Jak czytają Gombrowicza Argentyńczycy? Co filtrują z jego dzieł i legendy? Gdzie odnajdują gombrowiczowskie tropy i tematy? I ogólniej: co dzieje się z pisarzem, który zostaje „wchłonięty” przez obcą literaturę narodową? Co mówi wówczas jej czytelnikom, reprezentującym przecież odmienną kulturę i wychowanym na odmiennym kanonie lekturowym? Na te pytania odpowiadam w książce, która – dzięki finansowaniu z NPRH – zostanie przełożona na angielski i w tym języku opowie o przypadku „argentyńskiego Gombrowicza” – wyjaśnia założenia publikacji prof. Kobyłecka-Piwońska.

Projekt będzie realizowany przez 31 miesięcy.

Serdecznie gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na premierę anglojęzycznej wersji książki!