Pozaludzki wymiar wojny w Ukrainie. Wykład Dariusza Gzyry

Miejsce wydarzenia: Pomorska 171/173, 90-236 Łódź
Czas: 05 stycznia 2023 (czwartek) 17:00 - 18:30

Zapraszamy na wykład Dariusza Gzyry pod tytułem „Pozaludzki wymiar wojny w Ukrainie”.

Każda wojna ma nieuchronnie wymiar pozaludzki. Wojna w Ukrainie, której eskalację obserwujemy od lutego 2022 roku, nie jest wyjątkiem. Można jednak zauważyć, że pod pewnymi względami różni się od innych. Prześledzimy, co jest w niej wyjątkowe, a co uniwersalne – przy pomocy pojęć uchodźstwa, okupacji, narodowości, ekocydu i dehumanizacji. Przyjrzymy się wojennej konsumpcji, imionom i nazwom, sztuce, a także uwikłanym w wojnę weganom.

Dariusz Gzyra

Dariusz Gzyra – filozof, publicysta, działacz społeczny. Po wydaniu książki "Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta" (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2018) zgłoszony do nagrody Paszporty POLITYKI. Prowadzi zajęcia na wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku antropozoologia. Współtworzy kadrę dydaktyczną interdyscyplinarnych studiów podyplomowych „Prawa zwierząt” na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. Członek Polskiego Towarzystwa Etycznego oraz Laboratorium Animal Studies – Trzecia Kultura przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych. Redaktor działu etyka praw zwierząt czasopisma „Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies”. Twórca podcastu „Ważne nieważne”, przygotowywanego dla Krytyki Politycznej. Członek Rady Eksperckiej Green REV Institute. Zainteresowania badawcze: relacje człowieka i innych zwierząt w świetle współczesnych koncepcji etycznych i politycznych, studia nad weganizmem.

Po wykładzie zachęcamy do udziału w dyskusji i dzielenia się komentarzami!

Wydarzenie organizowane jest w ramach fakultetu „Status zwierząt pozaludzkich w kulturze, prawie i filozofii”, prowadzonego przez Patrycję Chuszcz. Spotkanie pod patronatem Centrum Badań Posthumanistycznych.

Miejsce wydarzenia: Pomorska 171/173, 90-236 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 05 stycznia 2023 (czwartek) 17:00 - 18:30