Powieść literaturoznawczyni UŁ z nominacją do Nagrody Literackiej „Nike”

Najnowsza powieść dr Anny Ciarkowskiej zatytułowana „Dewocje” znalazła się wśród dwudziestu pozycji nominowanych do Nagrody Literackiej „Nike” 2022. Autorka – poetka, powieściopisarka, literaturoznawczyni - pracuje jako asystent w Katedrze Teorii Literatury Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.

dr Ciarkowska

„Dewocje” to trzecia książka w dorobku Anny Ciarkowskiej – po tomiku poezji „Chłopcy, których kocham”, z jej własnymi ilustracjami (Wydawnictwo Otwarte, 2018) i powieści „Pestki” (Wydawnictwo Otwarte, 2019). Autorka mierzy się w niej z problemem polskiej religijności, rodzinnej pobożności, ciężaru wiary, ujmując narrację w formę spowiedzi głównej bohaterki – nastoletniej dziewczyny. 

Anna Ciarkowska jest absolwentką I LO im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, studiowała filologię romańską i kulturoznawstwo na . W 2017 r. uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w specjalności literaturoznawstwo.  

Nagroda Literacka „Nike” to jedno z najważniejszych wyróżnień dla polskich pisarzy i poetów. Jej fundatorami są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory. W dwudziestce nominowanych w tegorocznej 26. już edycji nagrody znalazł się także zbiór poezji pt. „Mondo cane” prof. Jerzego Jarniewicza, również z Wydziału Filologicznego UŁ

Pełna lista książek nominowanych do Nagrody Literackiej „Nike”  – tutaj.

Anna Ciarkowska „Dewocje", Wydawnictwo W.A.B. 2021  

Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Fot. Adam Słowikowski