Piłka po stronie mistrzów ortografii, czyli VII edycja Dyktanda Mikołajkowego

„Krążąc chyżo w tę i we w tę po Półwyspie Arabskim…” – tak brzmiał początek pierwszego zdania Dyktanda Mikołajkowego, które 6 grudnia, po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią, odbyło się na Wydziale Filologicznym UŁ.

Organizatorzy, czyli członkowie i opiekunowie Koła Naukowego Językoznawców UŁ działającego przy Zakładzie Współczesnego Języka Polskiego oraz Koła Naukowego „wKoło Języka” działającego przy Zakładzie Historii Języka Polskiego UŁ, zadbali, by motyw przewodni tekstu był, jak zawsze, niespodzianką dla piszących. W VII edycji wydarzenia wzięło udział ponad 60 uczestników, którzy zmierzyli się z pełnym ortograficznych i interpunkcyjnych pułapek tekstem o piłkarskich mistrzostwach świata. Odczytał go aktor Teatru Powszechnego w Łodzi, Andrzej Jakubas.

Andrzej Jakubas

Dyktando Mikołajkowe 2022

Dyktando Mikołajkowe 2022

Patronami medialnymi wydarzenia byli w tym roku: TVP3 Łódź oraz Radio Łódź. Nagrody dla zwycięzców ufundowane zostały przez Wydział Filologiczny UŁ oraz sponsorów: Coffee Point, Fil Mil, GOUDA WORKS, Kawiarnia w Podwyrku, Kręgielnia „Król Kul”, Nadwyraz, Teatr Powszechny w Łodzi, Uzdrowisko Termalne Uniejów, Vera Sport, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, ZOO Borysew.

Zwycięzców Dyktanda Mikołajkowego, wyłonionych w trzech kategoriach: student UŁ, pracownik UŁ oraz osoba niezwiązana z uczelnią, poznamy już w styczniu!

Tekst: Koło Naukowe Jezykoznawców UŁ
Zdjęcia: Bartosz Burski (Wydział Filologiczny UŁ)