Panel obywatelski: Łączenie ról zawodowych i rodzinnych

Miejsce wydarzenia: Jana Matejki 32/38/106/108, 90-001 Łódź
Czas: 29 maja 2023 (poniedziałek) 11:00 - 13:00

Zespół ds. łączenia ról zawodowych i rodzinnych wraz z zespołem projektu RESET (Redesigning Equality and Scientific Excellence Together) realizowanym w Uniwersytecie Łódzkim przez Ośrodek Naukowo Badawczy Problematyki Kobiet w latach 2021-2024 serdecznie zapraszają do udziału w panelu obywatelskim pt. "Łączenie ról zawodowych i rodzinnych: perspektywy, wyzwania i dobre praktyki".

TEMATY DO DYSKUSJI

1. Społeczna świadomość problemu łączenia ról zawodowych i rodzinnych w uczelni
  2. Kwestia powrotu do pracy po urlopie rodzicielskim i ( wsparcia ze strony uczelni w tym względzie (proponowane rozwiązania
  3. Kwestia organizacji czasu pracy oraz przestrzeni sprzyjających rodzicom i opiekunom /opiekunkom oraz osobom z niepełnosprawnościami
  4. Wyzwanie dotyczące ograniczonych możliwości korzystania przez osoby pełniące funkcje opiekuńcze z udziału w konferencjach i wyjazdach naukowych,stażach i stypendiach zagranicznych, które są też brane pod uwagę przy
  5. postępowaniach habilitacyjnych/profesorskich
  6. Niedostrzeganie lub nie dostateczne dostrzeganie problemu łączenia pracy i obowiązków rodzinno opiekuńczych w ocenie pracowniczej (proponowane rozwiązania)
  7. Rekomendacje dla UŁ dotyczące praktycznych rozwiązań ułatwiających rodzicom oraz osobom pełniącym role opiekuńcze funkcjonowanie w środowisku akademickim i środków, jakie należy podjąć w celu stworzenia bardziej prorodzinnego, przyjaznego i inkluzywnego środowiska pracy
  8. Projekt RESET i doświadczenia innych europejskich uniwersytetów w tym względzie.

PLAN SPOTKANIA

• 11.00-11.15 Powitanie // Projekt RESET i doświadczenia partnerów w obszarze łączenia ról zawodowych i prywatnych (Aleksandra Różalska)
  • 11.15-11.30 Doświadczenia pracowników/pracownic Uniwersytetu Łódzkiego [wyniki badań z wcześniejszych projektów] (Agata Rudnicka Reichel)
  • 11.30-11.50 Prawny kontekst zagadnień rodzicielstwa, WLB, równości płci w tym względzie w świetle ostatnich zmian w kodeksie pracy i zastosowania dyrektyw UE w sprawie WLB (Katarzyna Serafin, Izabela Florczak)