Olga Tokarczuk o narratorze

Na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego rozpoczął się cykl Łódzkie wykłady z poetyki, których bohaterką jest wielokrotnie nagradzana za swoją twórczość pisarka - Olga Tokarczuk. Na pierwszym wykładzie artystki Psychologia narratora czyli kto to mówi? największa aula Wydziału zapełniła się po brzegi.

 

- Jeżeli coś sprawia przyjemność w pisaniu, to ta nieustanna gra ze swoją przepastnością - mówiła Olga Tokarczuk o swojej roli jako narratora dzieł.

Jej wykład poświęcony by temu jak powstaje narrator, kim jest tak naprawdę. Nawiązywała do Vladimira Nabokova, który narrację porównywał do szalonej magii. Sama porównywała dzieło narratora historii golema czy Frankensteina - istot, które zostały stworzone, ale stracono nad nimi kontrolę. Podobnie jest, zdaniem pisarki, z tworzonymi w książkach postaciami. W wystąpieniu pojawiła się też jeszcze jedna istota - Obcy, ósmy pasażer Nostromo, rodzący się w człowieku i żyjący na jego koszt.

20180307_7992

Olga Tokarczuk odwołała się również do swojej powieści "Dom dzienny, dom nocny". Wspólnie z publicznością zastanawiała się - kto to mówi? Kto snuje tę opowieść? Czy opowieść jest moja, czy już gdzieś istnieje? Czy stwarzanie dzieje się już w myślach, czy w samym akcie pisania?

Pisarka mówiła też o innej formie swojej twórczości - opowiadaniach.

- Lubię grać na opowiadaniach jak na wielu bębenkach. Narrator jest w nich zmienny. Tak jak w opowiadaniu "Otwórz oczy, już nie żyjesz", w którym bohaterka najpierw czyta nudny kryminał, a potem sama do niego wkracza, żeby przyśpieszyć akcję - podsumowała Olga Tokarczuk.

Pierwsze spotkanie z Olgą Tokarczuk na Wydziale Filologicznym moderował Prorektor UŁ ds. studenckich prof. Tomasz Cieślak, wykładowca Wydziału, literaturoznawca. Kolejne spotkania z pisarką 18 kwietnia i 9 maja o godzinie 17:00. Wstęp wolny.

https://soundcloud.com/uniwersytetlodzki/psychologia-narratora-czyli-kto-to-mowi-wyklad-olgi-tokarczuk

Olga Tokarczuk to polska pisarka, eseistka, autorka scenariuszy, poetka. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim, po studiach pracowała jako psychoterapeutka. Jest dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej NIKE za powieści - "Bieguni" i "Księgi Jakubowe". Do nagrody nominowana była łącznie sześć razy. Jest również laureatką Paszportu POLITYKI i nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. W 2010 roku otrzymała Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Prowadzi warsztaty literacko-artystyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim i na Uniwersytecie Opolskim.

Redakcja: Centrum Promocji