Niezwykła podróż w czasie – o historii UŁ w programie telewizyjnym

Społeczność akademicka to obecnie ok. 30 000 osób – ponad 23 000 studentów, niemal 500 uczestników szkół doktorskich i ponad 3 700 pracowników. Od blisko 80 lat Uniwersytet Łódzki inspiruje i jest miejscem spotkań studentów, naukowców i dydaktyków, którzy rozumieją, że wiedza stanowi pierwszy krok do wolności. Program TVP3 „Łódź światłoczuła” zabiera nas w niezwykłą podróż, pozwalając zapoznać się z historią Uniwersytetu Łódzkiego – od jego powstania w 1945 roku do obecnych czasów. W programie znajdziemy archiwalne zdjęcia, na których można zobaczyć m.in. pierwszego rektora Uniwersytetu Łódzkiego – prof. Tadeusza Kotarbińskiego. Zachęcamy!

prof. Elżbieta Żądzińska, rektor UŁ podczas rozmowy z Joanną Goszcz-Stasiak, dziennikarką TVP w Pałacu Biedermanna
Karolina Kołacz, ambasador UŁ
prof. Wiesław Puś, rektor UŁ w latach 2002-2008
Jerzy Gałęziewski, ambasador UŁ
zdjęcie archiwalne (Wytwórnia Filmów Oświatowych)
zdjęcie archiwalne (Wytwórnia Filmów Oświatowych)

Uniwersytet Łódzki dawniej i dziś 

czołówka programu Łódź światłoczułaŁódź światłoczuła – UŁ (materiał do obejrzenia)

Dziennik akademicki z 1945 roku pisał: zdziwili się łodzianie, gdy przed paroma tygodniami pojawiły się na ulicach pierwsze czapki studenckie. Zdziwili się, bo Łódź nie miała dotąd swego Uniwersytetu.

„Portret uniwersytetu”, reż. Stanisław Grabowski, prod. Wytwórnia Filmów Oświatowych, 1970

W programie o uczelni opowiada m.in. prof. Elżbieta Żądzińska, rektor Uniwersytetu Łódzkiego:

Uniwersytet Łódzki powstał 24 maja 1945 r.  Jego początki to cztery wydziały: matematyczno-przyrodniczy, prawno-ekonomiczny i humanistyczny, jesienią dołączyły do tych wydziałów kierunki medyczne. To ponad 20 kierunków studiów. Teraz, dla porównania, mamy ich 164. Blisko 80 lat istnienia uczelni to ogromny rozwój – obecnie mamy 13 wydziałów, bardzo rozbudowaną aparaturę badawczą, inwestycje w budynki, jak Wydział Filologiczny, Wydział Prawa i Administracji, czyli słynny paragraf, Wydział Zarządzania, Instytut Psychologii, pawilon Biologii Molekularnej, akademickie osiedle, świetnie przystosowana Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego, czy Publiczne Liceum UŁ, które od lat znajduje się w pierwszej trójce najlepszych szkół średnich – w tym roku 2. miejsce wg rankingu Perspektyw.

W wypowiedzi wplecione są wątki historyczne, które w prosty i ciekawy sposób przedstawia prof. Wiesław 
Puś, rektor UŁ w latach 2002-2008:

Po II Wojnie Światowej nie było już oporów, żeby w Łodzi tworzyć szkoły wyższe. Łódź, która nie była zniszczona była takim miejscem, gdzie rzeczywiście można było utworzyć uczelnię i oczywiście zaprosić tutaj tych, którzy przetrwali wojnę – środowiska akademickie z Wilna, Lwowa i Warszawy. W 1949 roku to już 9 000 studentów, co dawało drugą pozycję po Uniwersytecie Jagiellońskim. Studenci to byli ludzie z różnych środowisk, wielu byłych partyzantów, także wielu ze środowisk robotniczych, młodzieży chłopskiej.

W materiale zobaczymy także obecnych studentów i poznamy obraz Uniwersytetu Łódzkiego z ich perspektywy. Jerzy Gałęziewski (Wydział Matematyki i Informatyki) i Karolina Kołacz (Wydział Filologiczny) opowiadają o studiowaniu na uczelni, o możliwościach rozwoju, jakie daje im uczelnia i dlaczego wybrali właśnie UŁ. 

Uniwersytet daje bardzo dużo możliwości, wspiera studentów w ich pasjach, zarówno tych naukowych, jak i poza uczelnią, np. sportowych czy artystycznych. Mam koleżankę w grupie na studiach, która jeździ na zawody międzynarodowe i bez problemu może pogodzić karierę zawodową ze studiami (red. program Studia sport w UŁ) 

– Jerzy Gałęziewski.

Więcej o historii Uniwersytetu Łódzkiego można znaleźć na stronie uczelni.

Materiał: Iwona Ptaszek-Zielińska, Biuro Prasowe (Centrum Komunikacji i PR)

Materiały archiwalne: Wytwórnia Filmów Oświatowych