Napisali - Dyktando Mikołajkowe na UŁ

Po raz kolejny miłośnicy języka polskiego mieli szansę sprawdzić swoją znajomość ortografii, biorąc udział w VI już edycji Dyktanda Mikołajkowego, które odbyło się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego.

 

Ponad stu uczestników stawiło czoła zawiłościom polskiej ortografii i interpunkcji, pisząc tekst przygotowany przez członków Koła Naukowego Językoznawców działającego przy Zakładzie Współczesnego Języka Polskiego oraz Koła Naukowego "wKoło Języka" działającego przy Zakładzie Historii Języka Polskiego. W tym roku tematem przewodnim dyktanda były przemiany w życiu studenckim na przestrzeni ostatnich 50 lat, a tekst po mistrzowsku odczytał aktor i lektor filmowy Radosław Popłonikowski.

IMG_3890

fot. Uniwersytet Łódzki

W auli zgromadzili się przedstawiciele różnych generacji - najmłodsza uczestniczka miała zaledwie 10 lat, w grupie piszących nie zabrakło też słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Licznie stawili się studenci i uczniowie szkół średnich.

- Wydarzenie to na stałe wpisało się już w kalendarz grudniowych imprez organizowanych na Uniwersytecie Łódzkim. Z roku na rok zainteresowanie dyktandem jest coraz większe, co świadczy o tym, że wciąż istnieje duża rzesza osób, dla których język polski stanowi dużą wartość - mówi dr Katarzyna Burska z Zakładu Współczesnego Języka Polskiego UŁ, opiekun Koła Naukowego Językoznawców.

Patronami medialnymi wydarzenia byli: TVP3 Łódź, Radio Łódź, Młodzi w Łodzi i Studenckie Radio Żak Politechniki Łódzkiej. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 13 stycznia, a na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody ufundowane przez Wydział Filologiczny UŁ oraz sponsorów: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Księży Młyn Dom Wydawniczy, Wydawnictwo Oficynka, Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju REGIO, Nadwyraz.com, Pan tu nie stał, Termy Uniejów, Uzdrowisko Termalne Uniejów, Vera Sport, Księgarnia PWN, Coffee Point.

Zobacz tekst tegorocznego dyktanda

IMG_0277

fot. Uniwersytet Łódzki


Tekst źródłowy: Wydział Filologiczny UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ