Nagroda KLIO dla prof. Marzeny Woźniak-Łabieniec

Podczas uroczystej inauguracji XXX Targów Książki Historycznej poznaliśmy laureatów tegorocznej Nagrody Klio. Wśród nagrodzonych jest prof. Marzena Woźniak-Łabieniec z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, która otrzymała Nagrodę KLIO trzeciego stopnia w kategorii monografie naukowe za książkę „Cenzorskie lekcje literatury. Studia o systemowej kontroli słowa w Polsce po 1945 roku". Kapitała konkursu nagrodziła ją z spośród 200 propozycji wydanych w latach 2021–2022. Gratulujemy!

baner z okładką książki

Nagroda KLIO przyznawana jest od 1995 za wybitny wkład w badania historyczne. Inicjatorem fundatorem nagrody jest Porozumienie Wydawców Książki Historycznej. Jej mecenasami są Miasto Stołeczne Warszawa, Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska oraz Fundacja Historia i Kultura.

Cenzorskie lekcje literatury zawierają niezwykle cenne ustalenia w dwóch – powiązanych ze sobą – obszarach: historii literatury i historii peerelowskiej cenzury. Obydwie te sfery w czasach PRL wzajemnie się dopełniają, dopowiadają i komentują. Prof. Marzena Woźniak-Łabieniec ukazuje związki ideologii i sztuki, analizuje najróżniejsze formy oddziaływania, w których tekst poetycki i prozatorski podlega modyfikacji, lecz także wchodzi w interakcję z zaleceniami urzędników z Mysiej  Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk.

Książka dostępna na stronie Wydawnictwa Uuniwersytetu Łódzkiego

Materiał: Łukasz Orzechowski, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego

Redakcja: Iwona Ptaszek-Zielińska, Centrum Promocji UŁ