Na Wydziale o tradycjach świątecznych…

12 grudnia odbyło się spotkanie pt. Nadchodzi Boże Narodzenie… Świąteczne refleksje filologa, organizowane przez Koło Naukowe „wKoło Języka” funkcjonujące przy Zakładzie Historii Języka Polskiego Uniwersytetu Łódzkiego.

Referaty członków koła dotyczyły historycznych uwarunkowań związanych z datą obchodów Bożego Narodzenia, wierzeń bożonarodzeniowych, pochodzenia kolęd i ich zmieniającej się w czasie tematyki oraz świątecznych kulinariów, które związane były z praktyczną stroną przygotowywania posiłków i symboliką potraw. Omówiono również językowe aspekty związane z Bożym Narodzeniem — przedstawione zostały nazwy świąt funkcjonujące w historii języka polskiego i inne leksemy odnoszące się do okresu bożonarodzeniowego pod względem etymologicznym i semantycznym, a także przysłowia związane ze świętami.