Mistrzowie ortografii wyłonieni. Znamy zwycięzców Dyktanda Mikołajkowego 2022

25 stycznia poznaliśmy laureatów Dyktanda Mikołajkowego 2022 – cyklicznego wydarzenia organizowanego od 8 lat przez Koło Naukowe Językoznawców UŁ oraz Koło Naukowe „wKoło Języka”.

W grudniowych zmaganiach z ortografią i interpunkcją wzięło udział ponad 60 uczestników, którzy zmierzyli się z  tekstem o piłkarskich mistrzostwach świata. W środę poznaliśmy najlepszych w trzech kategoriach: student UŁ, pracownik UŁ oraz osoba niezwiązana z uczelnią. Najmniej błędów ze wszystkich uczestników popełnił Tomasz Malarz.

Laureaci

Organizacja takiego wydarzenia to doskonały pomysł, chociaż oczywiście nie pierwszy taki w Polsce, ale na pewno słuszny, bo warto propagować znajomość polskiej pisowni, a ta – jak wiadomo – w ostatnim czasie zanika – podkreślił tegoroczny laureat, który w gronie zwycięzców Dyktanda organizowanego na Wydziale Filologicznym UŁ znalazł się już po raz trzeci.

Jaka jest zatem recepta na sukces? Co należy robić, aby zostać mistrzem ortografii? – Na pewno trzeba zapoznawać się ze słownikiem ortograficznym, bywać na innych dyktandach. Samo czytanie książek nie wystarczy – podkreślił Malarz.

Stały bywalec ortograficznych potyczek przyznał też, że – wbrew pozorom – przygotowany przez organizatorów tekst sprawił mu wiele trudności.  – Grudniowe dyktando okazało się chyba najtrudniejsze ze wszystkich trzech, w których brałem udział. Było kilka dziwnych obcych słów, które się pojawiły w tekście. Miałem chociażby problem z poprawnym zapisaniem słowa high-tech – zdradził laureat.

Tomasz Malarz - laureat

Patronami medialnymi wydarzenia byli w tym roku: TVP3 Łódź oraz Radio Łódź. Nagrody dla zwycięzców ufundowane zostały przez Wydział Filologiczny UŁ oraz sponsorów: Coffee Point, Fil Mil, GOUDA WORKS, Kawiarnia w Podwyrku, Kręgielnia „Król Kul”, Nadwyraz, Teatr Powszechny w Łodzi, Uzdrowisko Termalne Uniejów, Vera Sport, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, ZOO Borysew.

Wyróżnionym serdecznie gratulujemy, a wszystkich żądnych ortograficznych potyczek zapraszamy na kolejną edycję Dyktanda, która odbędzie się już w grudniu!

Pełna lista laureatów

w grupie pracowników UŁ: