Celem wydarzenia jest stworzenie forum do dyskusji i wymiany doświadczeń między polskimi i włoskimi badaczami z różnych dziedzin humanistyki, takich jak literatura, historia, filozofia, językoznawstwo i pokrewne. Konferencja skupi się na dwóch postaciach fundamentalnych dla relacji kulturalnych między Polską a Włochami w XX wieku: Benedetto Croce – filozofie i przedstawicielu włoskiego liberalizmu oraz idealistycznego historycyzmu – oraz Gustawie Herlingu-Grudzińskim – pisarzu, dysydencie, byłym więźniu Gułagu i żołnierzu armii generała Andersa.
Wydarzenie podzielone będzie na dziewięć sesji tematycznych, podczas których trzydzieścioro prelegentów z Polski i Włoch wygłosi referaty w językach włoskim oraz angielskim
Celem konferencji jest stworzenie forum do dyskusji oraz wymiany myśli i doświadczeń pomiędzy polskimi i włoskimi naukowcami reprezentującymi różne dyscypliny nauk humanistycznych i społecznych (literaturoznawstwo, historię, filozofię, językoznawstwo oraz nauki o polityce i administracji i prawo).
W czasie wykładów prelegenci z różnych perspektyw przyjrzą się postaciom, które miały fundamentalne znaczenie dla stosunków kulturalnych między Włochami a Polską w XX wieku: Benedetto Crocemu, filozofowi i przedstawicielowi włoskiej myśli liberalnej i historyzmu absolutnego oraz Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu, pisarzowi, dysydentowi, byłemu więźniowi Gułagu i żołnierzowi Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa, których drogi skrzyżowały się we Włoszech.
Konferencję organizują: Stacja Naukowa Polskiej Akademii Nauk w Rzymie, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Uniwersytet Łódzki.
Patronami wydarzenia są: Istituto Italiano per gli Studi Storici, Fondazione Biblioteca Benedetto Croce, Fondazione Romana Janina Umiastowska oraz Società Napoletana di Storia Patria.
Pełen program konferencji oraz abstrakty wystąpień dostępne są do pobrania poniżej:
Link do spotkania online znajduje się na stronie Stacji Naukowej PAN w Rzymie.
Konferencję zakończy otwarta debata z udziałem badaczy i tłumaczy dzieł obu autorów w Polsce i we Włoszech. Wybrane referaty zostaną opublikowane w tomie pokonferencyjnym. Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim (UŁ) oraz Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW).