Łukasz Barys z Paszportem Polityki 2021!

Mgr Łukasz Barys, absolwent filologii polskiej na naszym Wydziale, otrzymał Paszport Polityki 2021 w kategorii „Literatura”. Konkursowe jury doceniło debiutancką powieść autora „Kości, które nosisz w kieszeni”.

Łukasz Barys
Foto: Paszporty POLITYKI / Teodor Klepczyński

Paszporty Polityki to jedne z najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych za osiągnięcia w dziedzinie kultury. Tegoroczna odsłona była już 29. edycją konkursu. Co roku wyróżniani są twórcy w 7 kategoriach: literatura, film, teatr, muzyka poważna, plastyka (sztuki wizualne), estrada oraz (od 2016 r.) kultura cyfrowa.

Łukasz Barys został drugim najmłodszym laureatem Paszportów Polityki w kategorii „Literatura” w dotychczasowej historii konkursu i jednym z nielicznych debiutantów, który uzyskał tę nagrodę.

Powieść „Kości, które nosisz w kieszeni” została wydana w sierpniu 2021 roku nakładem wydawnictwa Cyranka. Autor prowadzi nas przez historię i życie codzienne Pabianic, włączając baśniowe wątki. Wydarzenia ukazane są z perspektywy dorastającej dziewczyny.

Warto dodać, że Łukasz Barys w ostatnich dniach został również nominowany do nagrody „Odkrycia Empiku 2021”. Rozstrzygnięcia tego konkursu poznamy 15 lutego.

Panu Łukaszowi składamy serdeczne gratulacje i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy na drodze zawodowej!