Legitymacja studencka w telefonie? Zamów i korzystaj!

Do tej pory na każdej uczelni wyższej obowiązującą formą legitymacji były plastikowe blankiety ELS. W tym roku na Uniwersytecie Łódzkim wdrażamy nową możliwość, dzięki której studenci będą mogli przechowywać swoje dokumenty na smartfonach. Wszystko za sprawą mLegitymacji.

MLegitymacja jest to elektroniczna wersja tradycyjnego, plastikowego dokumentu ELS, jaki do tej pory obowiązywał na naszej uczelni. Posiada ona taką samą moc prawną, jak jej fizyczny odpowiednik. Oznacza to, że posługując się nią można potwierdzić swój status studenta, a także skorzystać z wszelkich ustawowych ulg, zniżek i zwolnień przysługujących osobom, które są na studiach. Instalacja odbywa się za sprawą aplikacji Mobilny USOS, dostępnej na urządzenia z systemem iOS oraz Android.

Standardowo ważność mLegitymacji powiązana jest bezpośrednio z ważnością dokumentu w wersji plastikowej. Jednak, aby wyeliminować koniczność zgłaszania się studentów po przedłużenie do dziekanatu, zbiorczo przedłużyliśmy ważność legitymacji w systemie USOS dla wszystkich aktywnych studentów.

Możliwość zamówienia mLegitymacji przysługuje każdemu, kto:

· posiada status studenta UniLodz i numer albumu,

· dysponuje ważną legitymację studencką ELS,

· ma numer PESEL,

· ma aktualne dane w bazie USOS.

Aby zainstalować mLegitymację na swoim smartfonie, wystarczy postępować zgodnie z poniższą instrukcją:

Krok 1 – Zainstaluj i uzupełnij o dane aplikację mObywatel (dostępną na iOS oraz Androida), której funkcje można przyrównać do „cyfrowej teczki” na dokumenty wymagane przy korzystaniu z usług e-administracji.

Krok 2 – Pobierz i zaloguj się do aplikacji Mobilny USOS, jeśli jeszcze nie masz jej na swoim telefonie. Znajdziesz ją w sklepie Google Play oraz App Store.

Krok 3 – Otwórz Mobilny USOS i wybierz z menu zakładkę „mLegitymacja”. Na tym etapie uczulamy, że niezbędne jest wcześniejsze zainstalowanie aplikacji mObywatel na smartfonie!

Krok 4 – W zakładce odszukaj przycisk z napisem „Moja mLegitymacja”.

Krok 5 – W aplikacji otworzy się okno informujące o możliwości zamówienia własnej mLegitymacji. Potwierdź tę decyzję czerwonym przyciskiem.

Krok 6 – W okienku pojawi się informacja o złożonym zamówieniu. Jest to znak, że Mobilny USOS przetwarza Twój wniosek. Może to chwilę potrwać.

Krok 7 – Otrzymasz powiadomienie o utworzeniu mLegitymacji. Teraz możesz załadować ją do aplikacji mObywatel.

Krok 7a – Uruchom aplikację mObywatel i rozpocznij dodawanie dokumentu przyciskiem w kształcie „+”.

Krok 7b – Wybierz z dostępnych opcji „mLegitymację Studencką” i naciśnij przycisk „Dalej”.

Krok 7c – Zaakceptuj Regulamin korzystania z usługi mLegitymacja studencka oraz wyraź zgodę na dostęp aplikacji do aparatu.

Krok 7d – Skopiuj wygenerowany przez Mobilny USOS kod QR do aplikacji mObywatel.

Krok 7e – Potwierdź kod QR wygenerowanym przez Mobilny USOS kodem aktywacyjnym.

Krok 8 – Na ekranie wyświetli się Twoja mLegitymacja. Znajdą się na niej takie elementy, jak imię i nazwisko, zdjęcie, nr PESEL, data urodzenia, wiek czy termin ważności dokumentu.

Aktywacja mLegitymacji jest dobrowolna i można jej dokonać samodzielnie. Jej instalacja na urządzeniu mobilnym oznacza, że nie trzeba mieć przy sobie jej plastikowego odpowiednika w takich momentach, jak np. kontrola biletów w MPK.

Posiadanie mLegitymacji nie zwalnia jednak z obowiązku dysponowania tradycyjnym, plastikowym dokumentem ELS. Zarówno elektroniczna, jak i fizyczna wersja legitymacji będą jednakowo honorowane w momencie ich okazywania.

Zachęcamy do zapoznania się z oficjalnym filmem na temat mLegitymacji:

Redakcja: Centrum Promocji Uniwersytetu Łódzkiego