Konkursy dla uczniów szkół średnich i podstawowych z okazji 600-lecia Łodzi

Z okazji 600-lecia nadania Łodzi praw miejskich Zakład Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski (Instytut Filologii Polskiej UŁ) ma przyjemność zaprosić uczniów szkół średnich oraz klas 4-8 szkół podstawowych do udziału w konkursach związanych z naszym miastem.

W związku z całotygodniowymi (4-8 grudnia 2023 r.) obchodami urodzin naszego miasta pracownicy, doktorantki i studenci łódzkiej polonistyki przygotowali różnorodne konkursy z myślą o uczniach szkół średnich i klas 4-8 szkół podstawowych z Łodzi i województwa łódzkiego. Celem tej inicjatywy jest zainteresowanie młodzieży literaturą związaną z „bawełnianym miastem”, zachęcenie do samodzielnej interpretacji rozmaitych tekstów kultury jemu poświęconych, a także rozwijanie kreatywności i uzdolnień artystycznych.

 

Konkursy dla szkół średnich:

  • fotograficzny „Cmentarzysko W. S. Reymonta w obiektywie",
  • literacki „Fraszka po łódzku",
  • graficzny „Memy w kadrach Ziemi obiecanej",
  • internetowy „CzućUŁć, czyli literacka Łódź na TikToku" (dla osób powyżej 15 r.ż.).

Konkursy dla uczniów szkół podstawowych:

  • fotograficzny „Między ziemią obiecaną a złym miastem” (klasy 4-8),
  • plastyczny „Fabryka-Potwór” (klasy 4-8),
  • plastyczny „Literacka Łódź w kolażu” (klasy 4-8),
  • literacki „A ja Łódź wolę!” (klasy 4-6),
  • literacki „Ziemia obiecana czy złe miasto?” (klasy 7-8).

 

Szczegóły dotyczące wszystkich konkursów są dostępne w załączonych regulaminach [na dole strony]. Termin przyjmowania prac upływa 10 listopada 2023 r. Najlepsze z nich zostaną nagrodzone podczas uroczystej gali 7 grudnia 2023 r.

Serdecznie zachęcamy do udziału w konkursach! W razie pytań zapraszamy do kontaktu pod adresem mailowym: 600urodziny.konferencja@filologia.uni.lodz.pl

­­­


Zał. 1 do konkursu graficznego „Memy w kadrach Ziemi obiecanej": Kadry z filmu „Ziemia obiecana" reż. Andrzeja Wajdy

 

1.1

kadr 1 konkursowy

 

1.2

kadr 2

 

1.3

kadr 3

 

1.4

kadr 4

 

1.5

kadr 5

 

1.6

kadr 6

 

1.7

kadr 7

 

1.8

kadr 8

 

1.9

kadr 9

 

1.10

kadr 10