Instytut Filologii Polskiej UŁ zaprasza do świętowania Dnia Języka Ojczystego

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, czyli święto ustanowione przez UNESCO w 1999 roku.

 

Z tej okazji Instytut Filologii Polskiej oraz koła naukowe działające na łódzkiej polonistyce zapraszają 21 lutego (niedziela) 2016 r. w godz. 10:00-19:00 do Manufaktury (ul. Drewnowska 58) na cykl wydarzeń propagujących poprawną polszczyznę, kształtujących świadomość językową oraz upowszechniających czytelnictwo literatury polskiej.

W godzinach otwarcia Manufaktury, na parterze centrum handlowego, działać będzie Poradnia Językowa, w której pracownicy katedr językoznawczych Instytutu Filologii Polskiej UŁ będą udzielać porad językowych i rozstrzygać językowe dylematy.

Każdy łodzianin może skorzystać z fachowej porady i rozwiać wątpliwości językowe w ramach "godzin eksperckich" (16:00-19:00). W tym czasie wybitni językoznawcy, znani z audycji popularyzujących język polski oraz książek poświęconych słownictwu Łodzi i językowi prasy, profesorowie Marek Cybulski, Barbara Kudra, Elżbieta Umińska-Tytoń i Danuta Bieńkowska - będą udzielać porad oraz odpowiadać na pytania.

W trakcie wydarzenia nie zabraknie quizów, konkursów i zabaw dotyczących języka polskiego skierowanych zarówno do najmłodszych, jak i do młodzieży oraz osób dorosłych. Na najmłodszych czeka malowanie bajkowych postaci, na nieco starszych konkursy i zabawy pokazujące znajomość polskiej kultury oraz regionu łódzkiego, przysłów, neologizmów, szukanie znaczeń prasowych czy określanie z jakiej części Polski pochodzimy na podstawie sposobu mówienia. Studenci z kół naukowych będą też rozmawiać o języku z klientami Manufaktury oraz rozdawać ulotki zachęcające do dbania o poprawność językową i czytania polskiej literatury.

- Chcemy uświadomić łodzianom, że takie święto jak Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego istnieje - wiele jest innych, bardziej kojarzonych "dni" - dzień kota, bez papierosa, pizzy itp., a dzień języka ojczystego przebiega na ogół w ciszy, bez zainteresowania społeczności. Zgodnie z ideą święta będziemy propagować dbałość o język, jego czystość, poprawność, promować czytelnictwo - wszystko w formie zabawy - informuje dr hab. prof. UŁ Magdalena Pietrzak, koordynator wydarzenia.

Honorowy patronat nad obchodami Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego objęli Prezydent Łodzi - Hanna Zdanowska i Dziekan Wydziału Filologicznego UŁ - prof. dr hab. Piotr Stalmaszczyk.