Dzień Frankofonii w Instytucie Romanistyki UŁ

Miejsce wydarzenia: Pomorska 171/173, 90-236 Łódź
Czas: 20 marca 2024 (środa) 15:15 - 16:45

Z okazji przypadającego 20 marca Dnia Frankofonii Instytut Romanistyki Wydziału Filologicznego UŁ w partnerstwie z Rumuńskim Instytutem Kultury w Warszawie organizują wydarzenie otwarte poświęcone francuskiej kulturze i wartościom frankofonii na świecie.

Podczas wydarzenia zostaną zaprezentowane dwa francuskojęzyczne dokumenty na temat frankofonii z programu „Destination francophonie”, nakręcone w Rumunii i wyprodukowane przez TV5MONDE (2 x po 25 minut). Studenci III roku łódzkiej romanistyki na zajęciach z przekładu z prof. Agnieszką Woch sporządzili do nich polskie napisy, które zostały następnie profesjonalnie opracowane przez łódzkie Studio Lingua.

Napisy powstały w ramach realizowanego w czasie zajęć projektu mającego wymiar praktyczny. Był to dość spontaniczny pomysł – studenci dopytywali mnie, w jaki sposób powstają tego typu napisy do filmów, postanowiliśmy więc sprawdzić to w praktyce

– tłumaczy prof. Agnieszka Woch

„Destination francophonie” to program TV5MONDE poświęcony językowi francuskiemu na całym świecie. Każdego tygodnia Ivan Kabacoff zabiera widzów i widzki do nowego miejsca, aby odkryć ludzi, którzy dzięki swojej energii i pomysłowości sprawiają, że język francuski jest żywy, dynamiczny i stale się rozwija.

Po projekcji przewidziana jest dyskusja na temat związków kulturowych Polski i Rumunii z Francją i frankofonią oraz realizacji projektu audiowizualnego przez młodych romanistów.

Wydarzenie będzie otwarte dla wszystkich zainteresowanych – studentów, wykładowców i innych miłośników języka francuskiego. Zapraszamy 20 marca na godzinę 15:15 do auli A3.

W obchodach Dnia Frankofonii na Wydziale Filologicznym UŁ wezmą udział studenci i pracownicy Instytutu Romanistyki UŁ oraz przedstawiciel RIK Warszawa, który przekaże nagrody książkowe dla uczestników projektu.

Miejsce wydarzenia: Pomorska 171/173, 90-236 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 20 marca 2024 (środa) 15:15 - 16:45