Dwie epoki sztuki serbskiej - wystawa studentów Katedry Filologii Słowiańskiej UŁ

Od 18 stycznia na 4. piętrze budynku Wydziału Filologicznego UŁ dostępna jest wystawa "Dwie epoki sztuki serbskiej". Ekspozycja ta to efekt wspólnych działań studentów filologii słowiańskiej.

Studenci II roku studiów licencjackich, podzieleni na 3 grupy, przedstawili na 3 planszach wybrane tematy średniowiecznej sztuki serbskiej: monastery, freski i życie pierwszego serbskiego pisarza i arcybiskupa Świętego Sawy. Z kolei studenci I i II roku studiów magisterskich na 4 planszach zaprezentowali tematy z epoki romantyzmu. W tej części wystawy ujęci zostali najważniejsi malarze i poeci tej epoki, jak i (oddzielnie) najwybitniejszy spośród nich – Petr II Petrović Njegoš. Dwie epoki symbolicznie łączy „złota nić“, przedstawiająca duchową i twórczą ciągłość sztuki serbskiej w różnych i odległych stuleciach.

Wystawa

Wystawa

Studenci, którzy ochoczo korzystali ze wsparcia wykładowcy dr Milijany Simonović, mieli możliwość prezentacji zadanych tematów wg własnej koncepcji – od różnych sposobów przedstawiania reprodukcji obrazów i fresków, samodzielnego malowania i pisania, po inspirujące, interaktywne, współczesne treści uzupełnione kodami QR, którym towarzyszy tłumaczenie na język polski na kilku planszach. Slawiści tą wystawą pokazali, że intermedialne podejście do nauki niesie ze sobą trwałe zdobywanie wiedzy.

W imieniu dr Milijany Simonović i studentów KFS serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy.

Wystawa