Druga powieść Łukasza Barysa, tegorocznego absolwenta UŁ

Łukasz Barys, do września tego roku student Wydziału Prawa i Administracji UŁ, a wcześniej Wydziału Filologicznego UŁ, laureat Paszportu Polityki 2021, napisał swą drugą powieść pt. „Jeśli przecięto cię na pół”. Właśnie ukazała się na rynku nakładem Wydawnictwa Cyranka.

Łukasz Barys podczas spotkania autorskiegoŁukasz Barys po otrzymaniu Paszportu Polityki 2021 podczas spotkania autorskiego na Wydziale Filologicznym UŁ.

Marcel szuka prawdy…

Wygląda na to, że młody autor zwycięsko wybrnął z „próby drugiej powieści”, która nie zawsze okazuje się tak dobra jak pierwsza. Nowa książka Łukasza Barysa już zbiera bardzo dobre recenzje, choć trafiła do sprzedaży ledwie 27 października. 

Akcja „Jeśli przecięto cię na pół” osadzona jest w małej wiejskiej społeczności, a główny bohater Marcel stara się pogodzić ze światem po niespodziewanej śmierci mamy.

Marcel szuka prawdy o sobie nad ziemią i pod ziemią, w telewizji i w trawie, w stodole i w szkole, w kościele i na cmentarzu. Bo wszędzie można znaleźć klucze do tożsamości, a to, co pozornie zapomniane, wzbudza szczególną ciekawość: tajemnicza przodkini Leokadia Be, trup żołnierza, duch dziadka, kolega z ławki, lalka po matce, wielka słowiańska wioska i zapomniana szkoła. Nawet obieranie ziemniaków z babcią może pomóc zasklepić pęknięcie w sobie, ale to nie takie proste, skoro wszędzie naokoło, w akompaniamencie burz, trąb powietrznych i długotrwałych susz pęka nasza rzeczywistość. 
Nowa powieść Barysa to szczególnego rodzaju podanie o duchach, pamięci i przyrodzie. Powieść o współczesnej wsi, która ulega nieodwracalnej przemianie. Która nie przetrwa, lecz zostanie pożarta przez współczesność.

-    z noty wydawcy „Jeśli przecięto cię na pół”

Łukasz Barys - młody i utytułowany

Łukasz Barys ukończył I LO w Pabianicach. Jest absolwentem filologii polskiej i prawa na Uniwersytecie Łódzkim (pracę magisterską na WPiA obronił we wrześniu tego roku).

W 2020 opublikował tomik poezji „Wysokie słońce”. Laureat wielu konkursów literackich, m.in. Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Reinera Marii Rilkego, Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Rafała Wojaczka. Jego pierwsza powieść „Kości, które nosisz w kieszeni” z 2021 roku okazała się bestsellerem Empiku. W styczniu 2022 roku został laureatem Paszportów Polityki 2021 w kategorii „Literatura”. 

Okładka książki Łukasza Barysa

Redakcja: Marcin Kowalczyk, Centrum Promocji UŁ
Zdjęcia: Maciej Andrzejewski, Centrum Promocji UŁ