Charisma. Figurationen und Spektren – konferencja naukowa Instytutu Filologii Germańskiej

Miejsce konferencji: Pomorska 171/173, 90-236 Łódź
Czas: 06 czerwca 2024 (czwartek) - 08 czerwca 2024 (sobota) All day

Szanowni Państwo, Drodzy Znajomi i Znajome, Studenci i Studentki Filologii Germańskiej, już za kilka dni, w czwartek (6 czerwca) na filologii germańskiej rozpocznie się konferencja „Charisma – Figurationen und Spektren“ zorganizowana dla naszej wyjątkowej Pani Profesor Joanny Jabłkowskiej – orędowniczki kultury krajów niemieckojęzycznych w Polsce, laureatki wielu wyróżnień i odznaczeń, a dla nas przede wszystkim najlepszej Pani Profesor i mentorki, która w czerwcu 2024 r. przechodzi na emeryturę.

Plakat zapowiadający wydarzenie
W ramach konferencji spotkamy się z pisarzem z Niemiec, Ingo Schulze, który przeczyta fragmenty swojej najnowszej powieści „Die rechtschaffenden Mörder” (2020). Odczyt zwieńczy rozmowa z autorem na temat poetyki jego prozy, jej estetycznych, jak i zaangażowanych wątków (moderowana przez prof. Joannę Firazę, dr Elżbietę Kapral oraz prof. Małgorzatę Kubisiak).

Plakat zapowiadający spotkanie

W foyer Wydziału Filologicznego pokażemy plakaty Studentów i Studentek Filologii Germańskiej zatytułowane „Meine Begegnung mit Ingo Schulze”.

Na konferencji wystąpią się Goście i Gościnie z Niemiec, Austrii oraz Polski, których referaty poświęcone będą poetyckim i prozatorskim ujęciom charyzmy w literaturze austriackiej i niemieckiej.

Nie moglibyśmy zorganizować tak dużej konferencji bez pomocy:

• Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, której dziękujemy za wsparcie już kolejny raz. Dzięki niemu możemy koncentrować się na sprawach naukowych i organizacyjnych;
  • DAAD Polska, które również po raz kolejny wspiera odczyt literacki w naszym Instytucie;
  • Austriackiego Forum Kultury dziękujemy za wspieranie naszych wielu literaturoznawczych działań i tegorocznej konferencji;
  • OeAD dziękujemy za wspieranie naszych działań związanych z literaturą i kulturą Austrii
  • Stowarzyszenia Nauczycieli Akademickich oraz Centrum Egzaminacyjnego Instytutu Goethego w Łodzi, na których zawsze możemy liczyć.

Jeśli macie ochotę, prześlijcie nam życzenia dla Pani Profesor, wydrukujemy je i przekażemy.

Organizatorzy konferencji z Instytutu Filologii Germańskiej UŁ

Szczegóły konferencji

Miejsce konferencji: Pomorska 171/173, 90-236 Łódź

Data i godziny konferencji: 06 czerwca 2024 (czwartek) - 08 czerwca 2024 (sobota) All day