Andrzej Sapkowski Absolwentem VIP UŁ

Autor "Wiedźmina" i najbardziej poczytny żyjący polski pisarz - Andrzej Sapkowski - dołączył do grona Absolwentów VIP Uniwersytetu Łódzkiego. Autor popularnych serii z gatunku fantastyki odebrał nominację i symboliczne jabłko z rąk Jego Magnificencji Rektora, prof. Antoniego Różalskiego. Uroczystość była też okazją do wspomnień i rozmów o twórczości - zarówno przeszłej, jak i przyszłej. Choć o tej ostatniej Andrzej Sapkowski wypowiada się dość enigmatycznie…

 

Andrzej Sapkowski ukończył Uniwersytet Łódzki w latach 60'. Jest absolwentem kierunku ekonomia ze specjalizacją Handel zagraniczny. Tam poznał między innymi Jacka Saryusz-Wolskiego i Marka Belkę. Z tym ostatnim spotkał się też w wojsku. Studia, według nowego Absolwenta VIP UŁ , do łatwych nie należały, bo nie można było, na przykład, poprawiać egzaminów z języków. Wykształcenie przydało się jednak w zdobywaniu zagranicznej literatury. Tak się wszystko zaczęło.

- Papieru na fantastykę żałowali w PRL zupełnie. Dlatego zazwyczaj, jak wracałem z delegacji i przywoziłem zagraniczną literaturę, miałem ogromny nadbagaż - wspominał Sapkowski.

Studia przydały się Andrzejowski Sapkowskiemu do wielu innych spraw. Bez nich, być może, nie powstałaby żadna jego książka…

- Studia nauczyły mnie przede wszystkim korzystania ze źródeł. Skończyłem porządną uczelnię i stąd moje pomysły. Studia dały mi w końcu zajęcie, z którego utrzymuję się do dziś. Żyję z pisania, a teraz to nawet z niepisania - żartował autor.

_20A7843

Pisarzem został stosunkowo późno, po czterdziestce. Napisał jedno opowiadanie i na tym chciał zakończyć. Pokusą były jednak konkursy, chciał wygrywać. W końcu zaproszono go na konwent i tak zaczęła się Wielka przygoda z Wiedźminem. Coś się kończy, coś się zaczyna.

- Byłem po długiej przygodzie z "Wiedźminem" i nie chciałem popaść w rutynę. Opracowanie tła historycznego do Trylogii husyckiej zajęło mi około trzech lat. To również jest fantastyka, tylko inny jej podgatunek. Tak naprawdę nigdy nie wiadomo ile elementów fantastyki powinno się w fantastyce znajdować, a badanie zawartości cukru w cukrzeto nie dla mnie - mówi autor o swojej drugiej serii.

Pisarz pytany o to, jakie będzie jego kolejne dzieło odpowiada - "coś o parostatku", która to odpowiedź wywołuje najczęściej konsternację pytających.

- Mój kolega, pisarz hiszpański, gdy został spytany przez dziennikarzy o temat swojej najnowszej książki powiedział właśnie, że będzie "coś o parostatku". Spytałem potem o co z tym parostatkiem chodzi, a on mówi, że zazwyczaj tak odpowiada, bo kradną mu pomysły - wyjaśnił Sapkowski.

Pisarz mówił też nieco o nowym serialu o Wiedźminie przygotowywanym przez Netflix. Realizowany w wielkich studiach filmowych na Węgrzech, jest zdaniem autora jedną z lepszych adaptacji serii książkowej.

- Początkowo cieszyłem się z adaptacji, bo ktoś mnie zauważył, to co robię. Po drugie cieszyłem się, bo płacili, a pisarze są jedną z najbardziej spauperyzowanych grup zawodowych w tym kraju. Teraz już do szczęścia nie potrzebuję ani jednego, ani drugiego. Daję jednak swobodę artystyczną innym twórcom. Nie wyobrażam sobie też, że kiedy już udzielam takiej zgody, to będę patrzył komuś przez ramię i podpowiadał. Gdyby ktoś zrobił tak ze mną kiedy piszę, nasłuchałby się, z pewnością. Wychodzę z założenia, że jak się ktoś za coś bierze, to wie co robi. A jeśli nie wie, to nikt tego nie kupi - mówił pisarz.

Rozmowę z Andrzejem Sapkowskim prowadzili dr Natalia Lemann i Prorektor ds. studenckich UŁ prof. Tomasz Cieślak (oboje są pracownikami naukowymi Wydziału Filologicznego UŁ). Obecnie grono Absolwentów VIP UŁ to już ponad 200 osób. W jego skład wchodzą wybitni wychowankowie - przedstawiciele światów: kultury, nauki, polityki i gospodarki.

 

https://absolwent.uni.lodz.pl/

Fotorelacja z wydarzenia --> https://www.flickr.com/photos/promocja_ul/albums/7...


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

 

Redakcja: Centrum Promocji UŁ