Aga Becherka: polszczyzna trudna, ale piękna

Walka z wiatrakami czy przyszłościowe zajęcie – dbanie o poprawną polszczyznę z perspektywy studentki filologii polskiej. W Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przedstawiamy wypowiedź Agi Becherki, Ambasadorki #UniLodz i studentki Wydziału Filologicznego.

Agata Becherka(fot. Bartosz Kałużny UŁ)

Gdyby Zeus żył w XXI wieku, kazałby Syzyfowi poprawiać błędy językowe. Tak wiele osób postrzega propagowanie poprawnej polszczyzny. Ale czy to prawda? W pewnym sensie tak, bo w świadomości wielu Polek i wielu Polaków utarło się, że „nieważne, czy mówię poprawnie, przecież mnie rozumieją”. Jest jednak mały haczyk – język to system, który powstał dzięki umowie społecznej, trochę jak zasady ruchu drogowego. Kiedyś ludzie umówili się, że na zielonym się jedzie, a na czerwonym stoi. Tak samo ustalili zasady gramatyki. Nie możemy przestać hamować na odpowiednim świetle, bo powstanie ogromny chaos, podobnie jest z komunikacją.  

Trzy lata spędzone na popularyzowaniu języka i literatury na TikToku pokazały mi, że ludzie wcale nie są niezainteresowani poprawnością wypowiedzi. Należy tylko delikatnie zmienić podejście z „poprawiania błędów” na „pogłębianie świadomości językowej”. Po co komuś informacja, że mówi się „na tapet”, skoro nie będzie wiedział, czym jest tapet? O ile mniej osób złości się na „rz” i „ż”, kiedy rozumie, skąd się to rozróżnienie wzięło! Tym właśnie zajmuję się na profilach swoim i UniLodz – poza informowaniem, jak mówić poprawnie, staram się tłumaczyć, dlaczego tak jest poprawnie. 

Polszczyzna, choć trudna, jest naprawdę piękna. Daje użytkowniczkom i użytkownikom ogromne pole do wyrażenia myśli i uczuć. Julian Tuwim w wierszu Zieleń użył sformułowania „ojczyzna-polszczyzna”, i choć dla każdego wygląda ona inaczej, łączy wszystkie osoby mówiące po polsku.  

21 lutego przypadają obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, święta ustalonego przez ONZ w celu zwrócenia uwagi na to, jak ważna jest komunikacja i dbanie o języki narodowe. Z tej okazji Instytut Filologii Polskiej i Logopedii 22 lutego 2023 organizuje na Wydziale Filologicznym wiele aktywności, m.in. warsztaty dla szkół oraz wykład otwarty.  Zwieńczeniem dnia będzie spotkanie z Jackiem Cyganem, które odbędzie się w auli A1 o godzinie 16:00. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu oraz do krótkiej refleksji nad tym, za co lubimy język polski.  

Materiały Agi Becherki o języku i literaturze znaleźć można m.in. na profilu UniLodz na TikToku

Materiał: Aga Becherka, studentka Wydziału Filologicznego
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR