Absolwenci UŁ pracownikami kultury na świecie

Na Uniwersytecie Łódzkim swoje prace magisterskie właśnie obronili pierwsi absolwenci powołanych dwa lata temu międzynarodowych dwuletnich studiów Media Arts Cultures. Otrzymają wspólny dyplom trzech uczelni, podpisany przez rektorów Donau - Universitat Krems, Aalborg Universitet i Uniwersytetu Łódzkiego. Projekt współtworzy także City University Hong Kong.

 

Celem studiów jest kształcenie ekspertów w zakresie rozwoju badań i innowacji w obszarze kultury, jakim jest sztuka medialna i cyfrowa. Program Media Arts Cultures jest reakcją na potrzeby ciągle rozwijającego się pola sztuki mediów. Najważniejsze jest dziedzictwo i przyszłość sztuki mediów i kultury mediów. Chodzi tu o innowacyjne połączenie intensywnych badań zawartych pomiędzy artystyczną praktyką, cyfrową przyszłością i ich interpretacją oraz aktualnymi zadaniami i rozwojem zarządzania kulturą. Absolwenci MAC zyskują szerokie kompetencje jako przyszli pracownicy instytucji kultury, zarówno europejskich, jak i pozaeuropejskich.

Pierwszy nabór na te studia odbył się w roku 2015. Zgłosiło się na nie około 600 kandydatów z całego świata. Na studia zakwalifikowano 20 osób. Podobnie było w czasie kolejnej rekrutacji w roku 2016 i najnowszej w roku 2017.

- Ci studenci pochodzą z różnych kontynentów, z krajów takichnp.,jak Bangladesz,Gruzja,Nigeria, Pakistan, Tajwan,Turcja,USA,… oraz oczywiście Polska. Rekrutacja na te studiato bardzointensywna selekcja. Istotą studiów jest ich mobilność czyli możliwość studiowania na każdej ztrzech europejskichuczelni oraz dla tych studentów, którzy kierują się w stronępraktykiartystycznej,na uczelni w Hong Kongu. To również staże między II a III semestrem w europejskich (Centrum Sztuki Mediów w Karlsruhe, Centrum Ars ElectronicawLinzu) oraz polskich(np. w krakowskim MOCAK-u)instytucjach kultury - mówi prof. Ryszard W. Kluszczyński z Wydziału Filologicznego UŁ, koordynator Media Arts Cultures w Polsce i dodaje, że absolwenci tego kierunku już zdążyli nawiązać współpracę, np. jako kuratorzy czy wykładowcy z muzeami i instytucjami kultury oraz uczelniami w Berlinie, Wiedniu czy Bangladeszu.

Zaangażowanie Uniwersytetu Łódzkiego w prowadzenie międzynarodowych studiów umożliwiających zdobycie wspólnych dyplomów kilku uczelni jest znacznie szersze. Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ oraz Centria University of Applied Sciences w Kokkola w Finlandii prowadzą studia inżynierskie na kierunku informatyka. Studia stacjonarne I stopnia "Studia Polsko-Niemieckie" prowadzą Wydział Filologiczny UŁ i Uniwersytet w Regensburgu w Niemczech. Wspólne studia stacjonarne I stopnia w tzw. modelu "2+2" prowadzą Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ i Zhengzhou University w Chinach. Wspólny europejski program studiów Erasmus Mundus Master's Degree in Women's and Gender Studies prowadzi Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych w ramach konsorcjum ośmiu instytucji z sześciu państw europejskich i ze Stanów Zjednoczonych.

Redakcja: Centrum Promocji