A. Holland o projekcie UniLodz: „Cieszę się z tych badań”

Dr Elżbieta Ostrowska (Uniwersytet Alberty, Edmonton, Kanada) przeprowadzi badania na Wydziale Filologicznym UŁ nad filmową i telewizyjną twórczością Agnieszki Holland. Jak mówi badaczka - osiągnięcia najbardziej znanej na świecie polskiej reżyserki filmowej i telewizyjnej nie zostały do tej pory w pełni zanalizowane i opisane. Wiadomość o rozpoczęciu projektu skomentowała sama reżyser.

 

Dzięki projektowi Dr E. Ostrowskiej powstanie pierwsza w języku angielskim monografia twórczości wybitnej reprezentantki współczesnego kina kobiecego.

- Cieszy mnie i jestem dumna, że ktoś tak kompetentny zabrał się za pogłębiona analizę mojej twórczości filmowej. Twórca, również reżyser, mierzy się w trakcie życia z sukcesami i porażkami, z pochwałami i atakami krytyki. Ale najsmutniejsze z czym się ma do czynienia, to powierzchowność, bylejakość, brak ciekawości, brak umiejętności analizy. Wiec fajnie, że do wieloletniego wysiłku (każdy film to kilka lat życia) można podejść z bardziej skomplikowanymi narzędziami badawczymi, niż zwykle: podoba mi się - nie podoba mi się - komentuje Pani A. Holland.

Celem projektu jest analiza filmowej i telewizyjnej twórczości polskiej reżyserki w perspektywie wyznaczanej przez trzy kierunki współczesnych badań nad filmem i mediami: teorię autorstwa filmowego i medialnego, koncepcję transnarodowego kina i mediów oraz feminizm i globalne kino kobiet.

- Twórczość Agnieszki Holland jest fascynującym przykładem kina kobiecego z tego względu, że nie mieści się ona bezproblemowo w wypracowanych przez filmowy feminizm kategoriach. I być może właśnie z tego względu jej filmy są często pomijane w opracowaniach dotyczących kina kobiet. Uświadomiłam to sobie dobitnie, kiedy dwa lata temu prowadziłam na Uniwersytecie Alberty kurs "Global Women Filmmakers". Zauważyłam wówczas, że większość naukowych opracowań na ten temat marginalizuje lub też całkowicie pomija dorobek reżyserek z Europy Wschodniej - mówi dr Elżbieta Ostrowska.

I dodaje:

- Zależy mi na przezwyciężeniu ograniczeń tradycyjnego pojęcia autorstwa filmowego stosowanego wcześniej w badaniach nad twórczością Holland. Planowane badania zaproponują alternatywną koncepcję "rozproszonego autorstwa". W celu poszerzenia perspektywy badawczej wypracowanej na obszarze badań nad kinem transnarodowym, zostanie przeprowadzona analiza ewolucji twórczości Holland od politycznie motywowanej migracji twórczej do ekonomicznie warunkowanych projektów transnarodowych.

Elzbieta_Ostrowska_photo2_wdr E. Ostrowska (fot. źródło prywatne)

Efektem realizacji projektu będzie pierwsza w języku angielskim monografia twórczości Agnieszki Holland oraz dwa naukowe artykuły opublikowane w recenzowanych międzynarodowych czasopismach. Na obszarze polskiego filmoznawstwa realizacja projektu będzie nowatorskim wkładem w badania nad autorstwem w filmie i w mediach, natomiast na gruncie światowych badań nad filmem i mediami, publikacja przyczyni się do bardziej systemowej analizy wschodnio-europejskiej produkcji kulturowej w dyskursie naukowym.

Projekt "Transnarodowe kino Agnieszki Holland" został zakwalifikowany do realizacji w ramach konkursu POLS (finansowanego z funduszy norweskich w ramach NCN). Jego budżet wynosi 703 841 złotych.

Ostatnio pisaliśmy o innym grancie na Wydziale Filologicznym UŁ - Polska i czeska animacja filmowa, badania dr Ewy Ciszewskiej.

O temacie można przeczytać na:

Dzieje.pl

e-teatr.pl

wnp.pl

Niebawem można będzie oglądać najnowszy film Pani Agnieszki Holland - "Szarlatan". Pokaz specjalny i rozmowa z Agnieszką Holland zrobiona specjalnie dla widzów MOJEeKINO już 31 stycznia (od 20:00 do 24:00). Zachęcamy do oglądania przez eKinoCharlie.

Najważniejsza polska reżyserka i zarazem jedna z najwybitniejszych autorek światowego kina powraca opartym na faktach, zrealizowanym z rozmachem "Szarlatanem". Debiutujący na tegorocznym Berlinale, gdzie uznano go za jeden z najlepszych tytułów festiwalu, film Agnieszki Holland to znakomita, nieszablonowa i niesłychanie zmysłowa opowieść o mężczyźnie, który zapragnął okiełznać naturę. Twórczyni nominowanych do Oscara "W ciemności" i "Europy, Europy", a także "Obywatela Jonesa" i "Pokotu", gromadzi tu najważniejsze wątki swojej twórczości: bierze na warsztat postać geniusza, obserwuje relacje człowieka z przyrodą, przygląda się wierze, która czyni cuda i po raz kolejny jest naszą przewodniczką po paradoksach XX wieku. A kreśląc zaskakującą love story, przypomina, jak łatwo miłość może zmienić się we własne przeciwieństwo.

Szarlatan_1080x1080 (21)

graf. Stowarzyszenie Kin Studyjnych


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał źródłowy: dr Elżbieta Ostrowska; Stowarzyszenie Kin Studyjnych

Redakcja: Centrum Promocji UŁ