„Borders, Bridges, Solidarities” – wykład Chandry Talpade Mohanty

Miejsce wydarzenia: Pomorska 171/173, 90-236 Łódź
Czas: 16 maja 2024 (czwartek) 15:15 - 17:00

Zapraszamy na wykład „Borders, Bridges, Solidarities: Translating Transnational Feminist Praxis” Chandry Talpade Mohanty – w czwartek 16 maja, godz. 15.15–17.00, na Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego (Aula A3, ul. Pomorska 171/173). Spotkanie organizowane jest w ramach projektu EUTERPE: European Literature and Gender from a Transnational Perspective (Horyzont Europa, Marie Skłodowska-Curie Action, DN). Wykład będzie prowadzony w języku angielskim.

Ponadnarodowa praca na rzecz sprawiedliwości płci obejmuje myślenie historyczne, porównawcze i relacyjne, a także zasadniczo dotyczy kartografii władzy i różnic. Moje wystąpienie koncentruje się na podobieństwach i różnicach w transnarodowych tłumaczeniach sprawiedliwości płci. Twierdzę, że powstańcze feministyczne spojrzenie wymaga zrozumienia, że rasistowska płeć jest kluczem do mapowania granic, historii i ruchów oraz zadawania pytania: w jaki sposób i dlaczego kobiety, osoby queer i osoby niezgodne z płcią mają znaczenie dla zrozumienia i reagowania na ten moment globalnej pandemii i protestu.

Chandra Talpade Mohanty

Chandra Talpade Mohanty jest wybitną profesorką studiów nad kobietami i płcią oraz profesorką dziekańską nauk humanistycznych na Uniwersytecie Syracuse.  Jej praca koncentruje się na ponadnarodowej teorii feministycznej, antykapitalistycznej praktyce feministycznej, edukacji antyrasistowskiej i polityce wiedzy.

Jest autorką książki of ”Feminism Without Borders: Decolonizing Theory, Practicing Solidarity” (Duke University Press, 2003) oraz współredaktorką “Third World Women and the Politics of Feminism” (Indiana University Press, 1991), “Feminist Genealogies, Colonial Legacies, Democratic Futures” (Routledge, 1997), “Feminism and War: Confronting U.S. Imperialism” (Zed Press, 2008), “The Sage Handbook on Identities” (Sage Publications, 2010) i “Feminist Freedom Warriors” (Haymarket Books, 2018).  Mohanty wraz z Daną Olwan jest współredaktorką serii „Reimagining Comparative Feminist Studies” dla Palgrave/Springer i współtwórczynią wraz z Lindą Carty cyfrowego archiwum wideo Feminist Freedom Warriors. (http://feministfreedomwarriors.org).

Jest członkinią rad doradczych czternastu czasopism, w tym „Signs”, „A Journal Of Women in Culture and Society”, „Transformations”, „The Journal of Inclusive Pedagogy and Scholarship”, „Feminist Africa” (RPA), „Asian Women” (Korea), „Feminist Economics”, „The Caribbean Review of Gender Studies”, „Gender and Politics” i „Journal of Cultural Anthropology”. Zasiada w międzynarodowych radach doradczych GEMMA (European M.A. in WGS), University of Granada, Hiszpania, Centre for Multidisciplinary Studies on racism (CEMFOR), Uppsala University, Szwecja, Center for Intersectional Justice, Berlin, Niemcy, Project on Armed Conflict Resolution and People's Rights, Indie, a także w Academic Advisory Council, Jewish Voice for Peace oraz w Advisory Circle, Jews Against Anti-Muslim Racism (JAAMR). Była członkinią delegacji Indigenous and Feminist of Color Solidarity do Palestyny w 2011 roku i służyła jako konsultantka/ewaluatorka dla Association of American Colleges & Universities, Fundacji Forda, Fundacji Mellona i UN Women.

Materiał: Chandra Talpade Mohanty

Redakcja: Centrum Komunikacji i PR