KIERUNEK: FILOLOGIA SŁOWIAŃSKA

Opis studiów

Studia na kierunku FILOLOGIA SŁOWIAŃSKA łączą długą tradycję słowianoznawstwa z nowocześnie pojmowaną slawistyką. Na studiach pierwszego stopnia (licencjackich) odbywa się intensywna nauka dwóch kierunkowych języków słowiańskich. Lektoraty prowadzone są zarówno przez native-speakerów, jak i Polaków doskonale znających poszczególne języki. Studia te związane są ponadto z poznawaniem literatury, historii i kultury krajów słowiańskich. Studenci slawistyki na Uniwersytecie Łódzkim mają także do wyboru kilka specjalizacji o charakterze praktycznym.

Specjalności

Specjalność: języki słowiańskie w turystyce i biznesie

Studenci uczą się dwóch języków słowiańskich do poziomu co najmniej B2; zdobywają ogólną wiedzę o literaturze, kulturze i historii obszaru słowiańskiego i bałkańskiego; podstawową wiedzę z zakresu turystyki ogólnej; umiejętności w zakresie specjalistycznego języka turystyki oraz biznesu odpowiednich obszarów słowiańskich; kompetencje do posługiwania się językiem specjalistycznym w działalności związanej z turystyką oraz biznesem. Mogą podjąć pracę w placówkach kulturalnych oraz podmiotach gospodarczych, gdzie niezbędne są podstawowe kwalifikacje filologiczne z zakresu odpowiednich języków, w tym znajomość leksyki biznesowej oraz leksyki z branży turystycznej.

Specjalności językowe:

Studenci uczą się dwóch języków słowiańskich do poziomu co najmniej B2; zdobywają ogólną wiedzę o literaturze, kulturze i historii obszaru słowiańskiego i bałkańskiego; rozwijają znajomość dodatkowego (trzeciego) języka obcego do poziomu co najmniej B1 (lub angielskiego do poziomu co najmniej B2). Mogą podjąć pracę w placówkach kulturalnych oraz podmiotach gospodarczych, gdzie niezbędne są podstawowe kwalifikacje filologiczne z zakresu odpowiednich języków.

Główne przedmioty

  • praktyczna nauka języków słowiańskich
  • literatura i kultura krajów słowiańskich i bałkańskich
  • historia i tradycje krajów słowiańskich i bałkańskich
  • gramatyka opisowa i porównawcza języków słowiańskich
  • walory turystyczne regionu
  • języki słowiańskie w turystyce i biznesie

Sylwetka absolwenta

Absolwent posiada kompetencje ułatwiające mu podjęcie pracy w różnych dziedzinach życia zawodowego i społecznego, w turystyce, w instytucjach kultury i administracji, w relacjach biznesowych – wszędzie tam, gdzie pożądana jest znajomość języków i kultur słowiańskich. Wykształceniu językowemu towarzyszy wszechstronna wiedza z zakresu literatury, dziejów i kultury Słowian. W zależności od wybranej specjalności, absolwenci osiągają wiedzę i umiejętności kluczowe dla wykonywania rozmaitych zawodów – od pilota wycieczek po pracownika biznesu międzynarodowego.

Absolwent studiów licencjackich może kontynuować naukę na studiach magisterskich filologii słowiańskiej, jak również na innych kierunkach studiów II stopnia.

Zasady przyjęć

Kategoria przedmiotu Przedmioty
1 maksymalnie jeden (wymagany)

język obcy

2 maksymalnie jeden (wymagany)

język polski (albo język rodzimy w przypadku matury obcojęzycznej)

3 maksymalnie dwa (nie wymagane)

historia, historia sztuki, język łaciński i kultura antyczna, WOS, drugi język obcy, filozofia

Zasady przeliczania punktacji uzyskanej na maturze

Kategoria przedmiotu Poziom podstawowy Poziom rozszerzony Poziom dwujęzyczny w przypadku języka obcego
1
do przeliczenia uwzględniany jest jeden wynik z przedmiotu
Przedmiot jest wymagany
1,5 4 5 (dla neofilologii x7)
2
do przeliczenia uwzględniany jest jeden wynik z przedmiotu
Przedmiot jest wymagany
1 3 3,75
3
do przeliczenia uwzględniane są maksymalnie dwa wyniki z przedmiotów
Przedmioty nie są wymagane: posiadanie przedmiotów daje dodatkowe punkty, ale ich brak nie wpływa na możliwość ubiegania się o przyjęcie na dany kierunek/specjalność
0,5 1 1,25

Co dalej?

Kontakt dla kandydata

Telefon: (42) 665 53 10
E-mail: slawistyka@uni.lodz.pl
Strona: www.slavica.uni.lodz.pl
Facebook: www.facebook.com/slawistyka

Dane wydziału i lokalizacja

Wydział Filologiczny

Pomorska 171/173 90-236 Łódź